Psie dolegliwości

Z psem do lekarza
Prawie każdy pies jest bardzo ciekawy. Sprawia to, że bada wszystko co znajduje się wokół niego, a to z kolei może być w pewnych sytuacjach dla niego niebezpieczne. Wszakże właściwie każdy pies może stoczyć walkę z innym psem, która może skończyć się wygraną albo przegraną.



Z takiej walki pies zawsze wynosi jakieś rany, jak je leczyć? O tym dowiesz się z poniższego tekstu.

Jak leczyć rany u psa?

Większość ran u psa goi się bez konieczności bandażowania. Są jednakże rany, które tego wymagają, a zwłaszcza skaleczenia na poduszkach łap i innych, powierzchniach, które szybko ulegają zabrudzeniu. Chcąc opatrzeć rany u psa powinno się pamiętać o tym, aby z dużą uwagą ją oczyścić, umyć zamoczonymi w wodzie gazikami i wytrzeć suchymi tamponami z gazy. Każdą ranę trzeba posmarować maścią z antybiotykiem, którą ze stuprocentową pewnością otrzymamy u weterynarza.

Rany na grzbiecie powinny być utrzymane w nienagannej czystości, bo zazwyczaj nie wymagają bandażowania. By mieć lepszy dostęp do rany możemy nieco pieskowi przystrzyc sierść. Dzięki temu unikniemy również niepotrzebnej infekcji. Ranę na grzbiecie powinno się systematycznie oglądać, przemywać ją i nakładać maść z antybiotykiem. O ile rana jest większa, a pies ciągle ją liże można zakryć ją tamponem z gazy sterylnej. Taki tampon powinno się również przymocować bandażem.

Warto pamiętać o tym, że mniejszymi ranami u psa możemy zająć się samemu, na nieszczęście większe rany mogą, a nawet wymagają interwencji weterynarza. O ile kochasz własnego psiaka to nigdy nie ryzykuj jego życiem i zdrowiem tylko udaj się do weterynarza.

Zobacz: otwarta rana u psa.